Web Content Display Web Content Display

Return to Full Page

ForBioSensing, nasze działania w Puszczy Białowieskiej: Zdjęcia hemisferyczne

Prace terenowe to bardzo ważny element pracy zespołu ForBioSensing. Pomiary naziemne pozwalają zmierzyć te cechy, których pozyskanie z materiałów teledetekcyjnych jest utrudnione lub niemożliwe.

Jednym z elementów prac w terenie jest wykonywanie zdjęć hemisferycznych. To metoda wykorzystująca zdjęcia wykonane za pomocą specjalnego obiektywu, tak zwanego „rybiego oka”. Jego użycie zapewnia w pełni koliste odwzorowanie całej hemisfery. Dzieje się tak dzięki rejestrowaniu obrazu przestrzeni w zakresie 180 stopni. Dzięki tej metodzie zespół otrzymuje parametry do analizy zdrowotności drzewostanów, m.in.: charakterystykę koron, indeks powierzchni liściowej, stan aparatu asymilacyjnego i wiele innych.

We wpisie prezentujemy zestawienie zdjęć hemisferycznych z roku 2015, 2017, 2019. Pochodzą one z jednej z powierzchni – KS511, z rezerwatu Starzyna. Bardzo dobrze prezentują dynamikę drzewostanu w tym obserwowane zamieranie świerków. Jedynie ostatnie zdjęcie z 2019 roku jest lekko przesunięte w stosunku do dwóch pozostałych, w związku z widocznym grabem, którego rozrost uniemożliwił wykonanie zdjęcia w tej samej lokalizacji.

Zdjęcia są potwierdzeniem hasła przewodniego naszego projektu: „Las się zmienia!”.

 

Tekst. W.Duranowska

Fot. M.Białczak