Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

ForBioSensing, podziwiając bioróżnorodność: Grzybobranie w Puszczy

Nastał wrzesień, a wraz z nim wspaniały czas na leśne spacery i rodzinne grzybobranie.To także termin rozpoczęcia rykowiska, które charakteryzuje się donośnym ryczeniem samców, potocznie zwanych “bykami”. To jedne z wielu atrakcji, które czekają na Państwa podczas przechadzki po lesie w tym sezonie.

 

Pracownicy ForBioSensing podczas ostatniej bytności w lesie, mieli okazję zebrać kilka pięknych okazów. Warto pamiętać, że podczas grzybobrania łatwo o pomyłkę. Należy zatem zbierać i spożywać grzyby, które znamy i wiemy, że są jadalne. Których grzybów nie zbieramy? Przede wszystkim gatunków objętych ochroną, nie niszczymy też grzybów trujących - są one pożywieniem dla zwierząt, jak również dla starych grzybów, ponieważ to one rozsiewają zarodniki, z których wyrosną nowe okazy. A jeśli po spożyciu grzybów zauważymy niepokojące objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 

Pamiętajmy także o zasadach zachowania. W lesie należy zachować ciszę. Nie wolno także śmiecić - chyba nikt z Państwa nie lubi tego widoku. Dajmy dobry przykład innym grzybiarzom, zbierajmy śmieci z lasu i zabierajmy je ze sobą. 

 
tekst. W.Duranowska
fot. FBS