Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

Forbiosensing, nasze działania w Puszczy Białowieskiej: Konserwacja stacji meteorologicznych w zimie

Z potrzeby dostępu do aktualnej, dokładnej informacji meteorologicznej, w projekcie ForBioSensing powstała witryna - Meteoportal.

Jego użytkownicy mają możliwość sprawdzenia aktualnego stanu parametrów pogody w różnych rejonach Puszczy Białowieskiej. 

 

Wykonywanie pomiarów na stacjach meteorologicznych odbywa się automatycznie, co 10 minut. Niewielkim wysiłkiem mamy bieżący dostęp do bardzo szczegółowych danych. Na witrynie prezentowane są odczyty z trzech stacji meteorologicznych, umiejscowionych na trzech białowieskich polanach leśnych. Dzięki niemu można zobaczyć jaka w Puszczy jest temperatura, ile spadło śniegu lub czy występowały w niej silne podmuchy wiatru.

W związku ze szturmem zimy w Puszczy, w tym tygodniu pracownicy terenowi zabrali się za oczyszczenie terenu stacji. Zespół na bieżąco zajmuje się konserwacją stacji meteorologicznych - usuwa sezonowe zanieczyszczenia i ewentualne usterki.

Cennym narzędziem (jak to w sezonie zimowym) okazała się szufla, dzięki której na stacjach meteorologicznych znów zagościł porządek.
Aktualne dane wyświetlane są na naszej stronie www.forbiosensing.pl w zakładce Meteoportal.

 
tekst. W.Duranowska
fot. K.Pilch