Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

ForBioSensing - podziwiając bioróżnorodność: Puszczański wrzesień

Wrzesień jest miesiącem przełomowym pomiędzy latem, a jesienią. To wspaniały czas na leśne spacery i rodzinne grzybobranie. To także rozpoczęcie rykowiska, które charakteryzuje się donośnym ryczeniem samców, potocznie zwanych “bykami”. To jedne z wielu atrakcji, które czekają na Państwa podczas wrześniowej przechadzki po lesie.

 

Długie wędrówki w poszukiwaniu smacznych borowików są ogromną przyjemnością. Pracownicy ForBioSensing podczas ostatniej bytności w lesie, mieli okazję zebrać kilka pięknych okazów. Warto pamiętać, że podczas wyprawy mózg zostaje dobrze dotleniony,
co może powodować zmęczenie, które wpływa na zaburzenia percepcji wzrokowej. Dlatego też tak łatwo o pomyłkę podczas grzybobrania.

 

W trosce o własne życie i zdrowie należy zbierać i spożywać grzyby, które znamy i wiemy, że są jadalne. Nie zbieramy gatunków objętych ochroną i nie niszczymy grzybów trujących, są one pożywieniem dla zwierząt, jak również dla starych grzybów, ponieważ to one rozsiewają zarodniki, z których wyrosną nowe. A jeśli po spożyciu grzybów zauważymy niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

 

Pamiętajmy także o zasadach zachowania się w lesie podczas grzybobrania. W lesie należy zachować ciszę. Nie wolno także śmiecić - chyba nikt z Państwa nie lubi tego widoku. Dajmy dobry przykład innym grzybiarzom, zbierajmy śmieci z lasu i zabierajmy je ze sobą. 

 

Tekst. W.Duranowska

Fot. K.Pilch