Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

Puszcza Białowieska, podziwiając bioróżnorodność: Bogactwo flory w okresie wiosennym

Pragniemy przedstawić Państwu wielobarwność i różnorodność roślin, które można spotkać w okresie wiosennym w Puszczy Białowieskiej. Bogactwo flory w Puszczy jest ogromne. Nasi pracownicy mają zaszczyt podziwiać piękno, także tej niezwykłej przyrodniczo pory roku.

Na zdjęciach prezentujemy Państwu kilka roślin napotkanych przez naszych pracowników podczas ostatnich prac terenowych:

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) – ma wszystkie właściwości czosnku pospolitego. Jednak przewyższa go pod względem zawartości pewnych substancji, przede wszystkim związków siarki, które pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, pokarmowy, a także pomagają zwalczać wirusy i bakterie.

Porzeczka alpejska (Ribes alpinum L.) – dzika roślina występująca nie tylko w Alpach, ale także na nizinach w żyznych lasach. Zaczyna owocować od lipca, jednak jego półprzezroczyste okrągłe owoce ze względu na mdły smak nie nadają się do spożycia.

Ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna Huds.) - roślina trująca w czasie kwitnienia, ale wcześniej liście są jadalne i dawniej były ważnym źródłem witaminy C na przednówku. Tworzy w lasach zwarte kobierce zielonych liści, a wiosną dodatkowo żółtych kwiatów. 

Wiosenne miesiące są doskonałym czasem na podziwianie piękna puszczańskiej przyrody.

 

Tekst. W.Duranowska

Fot. A.Szulc