Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

ForBioSensing, największe stanowisko Granicznika płucnika w Puszczy Białowieskiej

W projekcie wykonywany jest szereg badań fitosocjologicznych. Specjaliści inwentaryzują rośliny runa leśnego wykonując tzw. „zdjęcia fitosocjologiczne”. Wbrew pozorom nie są to zdjęcia w rozumieniu potocznym, a dokładna lista roślin na określonej powierzchni, gdzie specjalista opisuje i zlicza występujące gatunki, przyporządkowuje je do poszczególnych warstw oraz określa ich cechy. Celem tych działań jest określenie na ich podstawie występującego w danym miejscu zbiorowiska roślinnego.

Dotychczas w projekcie wykonano ok. 2000 zdjęć fitosocjologicznych na wszystkich typach siedlisk Puszczy. Wyróżniono podstawowe 22 zespoły leśne. I choć mogłoby się wydawać, że Puszcza została przebadana już pod względem występowania wielu roślin, to bohater dzisiejszej aktualności - Granicznik płucnik, wciąż zostaje odnajdywany na nowych stanowiskach.

Granicznik płucnik (Lobaria pulmonaria (L.) Hoffm.) – gatunek grzybów z rodziny granicznikowatych (Lobariaceae). Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do porostów[1].

Dotarto do niezwykle okazałego stanowiska Granicznika płucnika. Kobierzec plechy rozciąga się na długości ok. 5 m. Dywan z plech pokrywa większą cześć całego pnia drzewa.

Jest to największe jego stanowisko, zinwentaryzowane do tej pory w Puszczy Białowieskiej.

 

Tekst. W.Duranowska, A.Laskowska-Ginszt

Fot. A.Laskowska-Ginszt