Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

ForBioSensing, nasze działania w Puszczy Białowieskiej: Poranek w Puszczy

Mamy coś dla osób pragnących zobaczyć świat budzącej się do życia przyrody Puszczy Białowieskiej. Przedstawiamy jeden z najciekawszych puszczańskich widoków – mgłę pokrywającą puszczański drzewostan. Pracownicy terenowi obcują z powierzchniami, gdzie każdy krok zrobiony jest wśród dzikiej i wolnej przyrody. To zaszczyt pochylać głowy przed majestatem słowiańskiej puszczy.

Puszcza Białowieska to jedno z niewielu miejsc, które daje wyobrażenie, jak wyglądała pierwotna puszcza, porastająca przed wiekami większą część obszaru Polski. Można zobaczyć tam kilkusetletnie ogromne drzewa z którymi ForBioSensing ma do czynienia na co dzień podczas prac w terenie. Ocenić liczbę roczników igieł na wierzchołku najwyższego w puszczy świerka, która ma wysokość prawie 49,7 metra – to nie lada wyzwanie. Dla zobrazowania sobie wysokości takiego świerka można powiedzieć, że jego wierzchołek sięga z najwyższej wieży bazyliki Świętego Rocha.

A takich drzew, których wysokość przekracza 45 metrów jest w puszczy wiele, w 2015 roku było ich 270. Niesamowite emocje towarzyszą pomiarom tych najstarszych lub najgrubszych drzew. Dusza leśnika raduje się stojąc przed blisko 400-letnią sosną czy majestatycznym dębem.

A gdy takie drzewa dodatkowo pokryte zostają mgłą – piękno puszczy zapiera dech i wzrusza, po stokroć.

 

Tekst. W.Duranowska

Fot. M.Białczak