Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

Puszcza Białowieska, podziwiając bioróżnorodność: Sierpień w Puszczy Białowieskiej

Sierpień zwiastuje zmiany w przyrodniczym kalendarzu – w krajobrazie owocuje puszczańskie runo. Rozpoczął się ósmy miesiąc, po staropolsku zwany sierpionem – od sierpa, którym koszono zboże. W tym okresie mamy do czynienia nie tylko z obserwowaniem dojrzewających plonów i zbieraniem żniw, ale także z podziwianiem niezwykłej bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej.

To czas kiedy nasze spiżarnie zostają zapełnione leśnymi owocami, w szczególności tymi jagodowymi: poziomkami, jagodami, jeżynami czy malinami. W późnym słońcu mienią się czerwone korale jarzębiny, szklą się kruczoczarne czeremchy, zaś borówka brusznica zachwyca swoim rubinowym odcieniem. W upalne dni wyraziście wyczuwa się słodkawy zapach żywicy.

Pracownicy naszego zespołu wraz z tegorocznymi wolontariuszami, mają niecodzienną okazję obserwować owocowanie białowieskiego runa z bliska. Właśnie trwają prace terenowe w Puszczy, podczas których zostają zbierane dane pomiarowe, służące monitorowaniu puszczańskich drzewostanów.

Na załączonych zdjęciach prezentujemy bogactwo puszczańskiej flory. Sierpień jest doskonałym czasem na leśne wędrówki i podziwianie przyrody w jej letniej odsłonie.

Tekst. W.Duranowska, D.Korzybski

Fot. A.Laskowska-Ginszt