Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

ForBioSensing na VI Platform Meetingu Projektów LIFE – LIFE+ dla Lasów Janowskich

W dniach 18-19 lipca br. w Janowie Lubelskim odbyło się kolejne, szóste już spotkanie Platform Meeting projektów LIFE. Tegoroczne wydarzenie odbyło się z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, beneficjenta koordynującego projekt LIFE13 NAT/PL/000032, pt: „W zgodzie z naturą – LIFE+ dla Lasów Janowskich”.

Organizowane Platform Meetingi mają służyć wymianie dobrych praktyk oraz umożliwiać uczestnikom stworzenie pola do wymiany doświadczeń zdobytych w ramach działalności w projektach LIFE. W programie tegorocznego spotkania zrealizowano zostało wiele kategorii dyskusji. Zostały w nich poruszone następujące tematy: rozliczenia projektów LIFE, raportowanie do KE i NFOŚiGW, kwestie księgowe; utrzymanie trwałości projektu oraz dobre praktyki, przy których szeroko omawiano zagadnienia związane z podziałem ról w projekcie (PR, a merytoryka), a także rozwiązywanie napotykanych trudności w realizacji projektów LIFE (braki zespołowe, trudności z zatrudnieniem, wymiar pracy) czy kwestie komunikacji (efektywna komunikacja z Opiekunem projektu, udział spotkaniach/warsztatach, dzielenie się pomysłami i doświadczeniem).

Podjęte zostały także zagadnienia, które mają bezpośredni związek z funkcjonowaniem projektu LIFE+Forbiosensing. Przedstawiciele naszego zespołu z pełnym zaangażowaniem udzielali się w dyskusji, dzieląc się z uczestnikami doświadczeniem, w szczególności tym zdobytym w kwestiach księgowych oraz związanym z zagadnieniami dotyczącymi zarządzania w projekcie. Elementy kameralne tego wydarzenia w programie zintegrowano z licznymi aktywnościami – spacerem z przewodnikiem na Uroczysko Kruczek, popularnym szlakiem turystycznym oraz wycieczką rowerową, której celem była prezentacja efektów działań ochrony czynnej Lasów Janowskich.

Podczas podziwiania efektów działań wykonanych w projekcie „W zgodzie z naturą – LIFE+ dla Lasów Janowskich” tj. niewielkich zbiorników wodnych mających na celu poprawę bytowania traszki grzebieniastej, na podmokłych łąkach otaczających takie obiekty uczestnicy mogli zaobserwować Tygrzyka Paskowanego, oryginalnego pająka, który swą nazwę zawdzięcza ubarwieniu podobnemu do futra tygrysa.

Dziękujemy organizatorom za możliwość uczestnictwa w spotkaniu. Domyślacie się Państwo gdzie odbędzie się VII Platform Meeting w 2020 roku?

 

Tekst. W.Duranowska, D.Korzybski

Fot. ForBioSensing, P.Mikołajczyk