Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

ForBioSensing na Zimowej Szkole Leśnej 2019

W dniach 12-15 marca br. w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa Sękocinie Starym odbyło się coroczne ważne wydarzenie - „Zimowa Szkoła Leśna”. W jednym miejscu, wspólnie: leśnicy, naukowcy, administracja rządowa, przedstawiciele firm, przyrodnicy oraz zainteresowane osoby mogą zapoznać się i poszerzyć swoją wiedzę na temat najnowszych osiągnięć wybranej dziedziny leśnictwa.

W tym roku tematem przewodnim spotkania stało się „Zastosowanie geoinformatyki w leśnictwie”. Impreza zorganizowana przez Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych zgromadziła ponad 400-osobową publikę. I my, jako zespół ForBioSensing mieliśmy okazję promować projekt. Pierwszego dnia konferencji, odbyła się prezentacja naszego projektu. Wszyscy obecni mogli dowiedzieć się o wielu aspektach naszej działalności. Kierownik Projektu – dr hab. Krzysztof Stereńczak, przedstawił najważniejsze założenia projektowe oraz zaprezentował najświeższe i jedne z najważniejszych wyników dotyczących monitoringu Puszczy Białowieskiej m.in.: mapy ukazujące dynamikę przestrzenną gradacji kornika drukarza, rozkład przestrzenny luk w Puszczy, mapę obrazująca rozkład przestrzenny wysokości drzewostanów i ich zasobności,  opracowane na podstawie danych teledetekcyjnych i wiele innych. Przedstawił również plany projektowe zespołu na najbliższe miesiące.

Drugiego dnia wystawiliśmy swoje stanowisko promocyjne, by informować uczestników Konferencji – jak i dlaczego monitorujemy Puszczę Białowieską oraz jakie metody obserwacji drzewostanów stosujemy. Zaprezentowaliśmy gościom wykorzystywane przez nas urządzenia do pomiarów naziemnych takie jak: skaner laserowy, spektrometr, dendrometr, dzięki którym monitoring drzewostanów Puszczy odbywa się na nieznaną i niezmierzoną dotąd skalę.  Powodzeniem cieszyła się także nasza publikacja pokonferencyjna, która rozeszła się do co jednej sztuki. Jest to dowód na to, że nasze działania są potrzebne i interesujące.

Dziękujemy organizatorom za możliwość zaprezentowania i przybliżenia odbiorcom swojej działalności. Do zobaczenia za rok!

 

Tekst. W.Duranowska, D.Korzybski

Zdjęcia. Artur Sawicki, Przemysław Szmit