Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

Forbiosensing na Międzynarodowej Konferencji ForestSAT 2018!

W dniach 2-5 października 2018 roku, w mieście College Park w stanie Maryland (USA), odbyła się Międzynarodowa Konferencja ForestSAT 2018. ForestSAT (The Association for Forest Spatial Analysis Technologies) jest organizacją non-profit zajmującą się promowaniem zarówno technologii, jak i współpracy w stosowaniu analiz przestrzennych w leśnictwie na całym świecie. Profesjonaliści zorganizowani w tej organizacji aktywnie promują zastosowanie technik i analiz przestrzennych do zarządzania ekosystemami leśnymi, zarówno na etapie ich inwentaryzacji, jak i monitorowania zachodzących tam zmian. ForestSAT stawia sobie za cel ułatwienie współpracy między organizacjami badawczymi, uniwersytetami, agencjami rządowymi i sektorem prywatnym w skali globalnej i regionalnej. Więcej o organizacji można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej http://forestsat.com

Konferencja ForestSAT2018 to już ósme spotkanie, które stanowi forum odkrywania i dyskusji na temat najnowszych badań w zakresie teledetekcji i geomatyki dla zastosowań leśnych. Podczas tegorocznej konferencji dr hab. Krzysztof Stereńczak wygłosił dwa referaty: “Combining airborne and spaceborne optical, and Lidar datasets for tree mortality monitoring in the Polish part of Białowieża Forest" dotyczący naszego Projektu ForBioSensnig oraz  "Prediction of forest stand characteristics based on Airborne Laser Scanning data in the managed forests in Central Europe - Polish case study", dotyczący wyników projektu Rembiofor.

Wygłoszone referaty skupiły się wokół prac wykonywanych w polskich lasach, również na polskim obszarze Puszczy Białowieskiej. Zespół Forbiosensing miał okazję do przedstawienia swoich doświadczeń oraz dotychczas uzyskanych wyników w projekcie. Istotną kwestią w przedstawianych zagadnieniach stały się metody zbierania i wykorzystywania danych teledetekcyjnych w kontekście monitoringu dużych ekosystemów leśnych charakteryzujących się złożoną strukturą poziomą i pionową. Przedstawione referaty spotkały się z zainteresowaniem uczestników konferencji, którzy docenili zaawansowane opracowania metodyczne stosowane w projektach.

Fot. Piotr Wężyk

Opr. W.Duranowska, D.Korzybski