Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

Life+ Forbiosensing na XIII Ogólnopolskiej Konferencji Fotointerpretacji i Teledetekcji

W dniach 24-25 września 2018 roku, w siedzibie Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, odbyła się XIII Ogólnopolska Konferencja Fotointerpretacji i Teledetekcji. Konferencja ta, w związku z rokiem Jubileuszu 100-lecia Geografii Polskiej, w sposób szczególny została poświęcona teledetekcji wśród nauk geograficznych.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję poznać projekt LIFE+ ForBioSensing. Nasi reprezentanci przybliżyli jego cele, zadania, sposoby zbierania danych oraz dotychczasowe rezultaty uzyskane w projekcie. Dr hab. Krzysztof Stereńczak zaprezentował wyniki prac w dwóch referatach pt.: "Wykorzystanie danych lotniczego skanowania laserowego w określaniu cech taksacyjnych drzewostanów" oraz "Projekt Life+ ForBioSensing – teledetekcja w monitorowaniu stanu drzewostanów Puszczy Białowieskiej".

Nasi koledzy - Aneta Modzelewska i Bartłomiej Kraszewski podczas wydarzenia poprowadzili warsztaty: "Naziemne pomiary hiperspektralne" oraz "Przetwarzanie danych z lotniczego skanowania laserowego w środowisku R". W trakcie warsztatów można było poznać metody pracy z zaawansowanym narzędziem badawczym wykorzystywanym do oceny stanu lasu – spektrometrem hiperspektralnym. Urządzenie, mierząc odbite promieniowanie, pozwala na określenie, m. in. zawartości wody lub stężenia chlorofilu w liściu, co pozwala na ocenę aktualnej kondycji rośliny. Zaprezentowano przykłady analizy uzyskanych danych hiperspektralnych przy użyciu języka R. Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z możliwościami środowiska R w zakresie przetwarzania danych pozyskanych z lotniczego skanowania laserowego, kolejnego nowoczesnego narzędzia wykorzystywanego w Projekcie, pozwalającego dla dużego obszaru leśnego zebrać szybko i bez ingerencji w ekosystem, precyzyjne dane o wielu cechach drzew i drzewostanów.

Dla naszego zespołu była to doskonała okazja do rozpowszechnienia praktycznej wiedzy w zakresie teledetekcji zdobytej w ramach projektu. Wszystkie wygłoszone prezentacje spotkały się z ciepłym odbiorem słuchaczy.

Fot. Aneta Modzelewska

Opr. W.Duranowska, D.Korzybski