Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

ForBioSensing, nasze działania w Puszczy Białowieskiej: Pomiary powierzchni świerkowych

Zespół ForBioSensing wkroczył we wrzesień pracowicie – analizując powierzchnie „świerkowe" w Puszczy. Do monitorowania drzewostanów (w tym wspomnianych gdzie świerk jest gatunkiem głównym) w Puszczy Białowieskiej, wykorzystuje różnego rodzaju sprzęty, m.in.: GPS geodezyjny, busole, dalmierze i wysokościomierze ultradźwiękowe, a także średnicomierze oraz taśmy stalowe.

Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu specjalistów oraz wykorzystaniu zaawansowanego sprzętu, pomiary są wykonywane z dużą dokładnością, dla całej polskiej części Puszczy. Skrupulatność z zbieraniu informacji pomoże ustalić między innymi w jakim stanie są drzewostany na powierzchniach monitoringowych (oraz przełożyć tą informację na obszar całej Puszczy), dostarczy cennych informacji na temat zjawiska odnowienia naturalnego zachodzącego w drzewostanach, w tym również w przypadku świerka pospolitego.

W galerii przedstawiamy Państwu zdjęcia wykonane przez naszych specjalistów podczas pomiarów powierzchni „świerkowych”. Na jednym ze zdjęć możemy zaobserwować dość częste zjawisko. Na zdjęciu widoczny jest wykrot - drzewo wyrwane z korzeniami, a na nim siewki drzew. Same wykroty lub wyrwy w poszyciu leśnym po nich, z odsłoniętą glebą mineralną, stają się bardzo pożądanym miejscem dla odnawiającego się nowego pokolenia drzew. Młode drzewka mają z jednej strony łatwy dostęp do gleby i zgromadzonych w niej składników pokarmowych oraz wody gromadzącej się w zagłębieniu, a z drugiej strony sam wykrot chroni je mechanicznie przed uszkodzeniami fizycznymi lub zgryzaniem przez zwierzynę.

„W przyrodzie nic nie ginie” – jak mówi jedno z polskich powiedzeń.

 

Opr. W.Duranowska i D.Korzybski