Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

SPOTKANIE NA TEMAT WYKORZYSTANIA TELEDETEKCJI W ANALIZACH PRZYRODNICZYCH

W dniach od 6 do 9 marca br. w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym ponownie dzieliliśmy się wiedzą w zakresie możliwości wykorzystania specjalistycznego oprogramowania teledetekcyjnego i GIS w analizach przyrodniczych. Spotkanie zostało przeprowadzone przez specjalistów projektu ForBioSensing dla przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ).

Dr inż. Krzysztof Stereńczak i dr inż. Bartłomiej Kraszewski na wstępie wprowadzili słuchaczy w podstawy zastosowania teledetekcji w analizach przyrodniczych. Wykład w szczególności dotyczył teorii zagadnienia przetworzenia danych lotniczego skanowania laserowego oraz klasyfikacji zobrazowań teledetekcyjnych. Odrębnym zagadnieniem poruszanym w wykładzie była możliwość integracji wieloźródłowych danych teledetekcyjnych dla zaawansowanych analiz przyrodniczych.

Jeden z zaplanowanych modułów, poprowadzony przez Anetę Modzelewską, dotyczył teledetekcyjnych technik hiperspektralnych. Część warsztatową poprzedził wykład wprowadzający, który dotyczył pozyskiwania i przetwarzania danych hiperspektralnych oraz odnosił się do specyfiki obrazów hiperspektralnych na tle innych rodzajów danych teledetekcyjnych. W trakcie części praktycznej uczestnicy poznali wybrane elementy pracy z obrazem hiperspektralnym. Przy użyciu oprogramowania QGIS analizowano charakterystyki spektralne różnych obiektów oraz wykonano klasyfikację obrazu na gatunki drzew.

W ramach modułu dotyczącego przetworzenia i analizy chmury punktów LIDAR w oprogramowaniu SAGA GIS, poprowadzonego przez mgr inż. Miłosza Mielcarka, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z samym oprogramowaniem oraz wykonać podstawowe analizy przyrodnicze, bazując na danych pochodzących z lotniczego skanowania laserowego. W trakcie ćwiczeń uczestnicy nauczyli się generowania produktów pochodnych chmury punktów takich jak: Numeryczny Model Terenu (NMT), Numeryczny Model Pokrycia Terenu oraz Znormalizowany Numeryczny Model Pokrycia Terenu. Następnie na podstawie wygenerowanych modeli wykonano podstawowe analizy terenowe (mapy ekspozycji, nachylenia oraz cieniowanie NMT). Ostatnia część tego modułu dotyczyła analiz hydrograficznych: uczestnicy mieli możliwość m.in. modelowania przebiegu cieków z wykorzystaniem linii nieciągłości terenu (na podstawie DTM) wraz z weryfikacją na podstawie istniejących danych wektorowych.

Dr inż. Bartłomiej Kraszewski zapoznał gości z możliwościami oprogramowania SAGA GIS przy detekcji pojedynczych koron drzew oraz pozyskania atrybutów je opisujących z produktów lotniczego skanowania laserowego. W drugiej części zaprezentował możliwości integracji wyników klasyfikacji danych hiperspektralnych z warstwą koron drzew w programie QGIS. Zintegrowania warstwa wykorzystana została do zaprezentowania zaawansowanych analiz przestrzennych.

Obecni przedstawiciele GDOŚ mieli również możliwość zapoznania się z podstawami merytorycznymi i pierwszymi wynikami projektu ForBioSensing.

Dla blisko 30 uczestników warsztatów zostały również przygotowane materiały zawierające kompendium wiedzy z prezentowanych zagadnień.